branding
Evropská federace vývojářů podporuje akvizici Activisionu

Evropská federace vývojářů podporuje akvizici Activisionu

Zprostředkovaně tak uděluje souhlas i česká asociace. Výsledek je pro Microsoft stále nejistý

Zdroj: Activision
19. 1. 2023

Akvizice společnosti Activision ze strany Microsoftu není dokončena a zdá se, že ještě několik měsíců potrvá, než se všechny zúčastněné strany vyjádří a hlavně udělí souhlas. Rekordní částka, kterou Microsoft za Activision, Blizzard, King a další studia, včetně jejich prominentních značek nabídl, je problém pro regulační orgány, které nechtějí schválit nic, co by mohlo vychýlit misky vah na poli videoher a případně dalo Microsoftu příliš velkou výhodu nad konkurencí. Ne všechny subjekty, které mají mandát obchod ovlivnit, se však staví proti nebo odsouvají datum rozhodnutí. Příkladem za všechny může být European Games Developer Federation, tedy jedno z velmi vlivných uskupení v Evropě, které pod sebou sdružuje asociace herních vývojářů jednotlivých zemí, včetně České republiky nebo Slovenska.

Ve svém oficiálním prohlášení z 16. ledna (přes Windows Central) uvádí, že akvizici podporují a přináší řadu důvodů, o které svůj postoj opírají. V první řadě souhlasí s Microsoftem v tom, že je na pomyslném žebříčku a významu až za Sony, takže vítá jeho budoucí rozšíření portfolia i celkové síly. Podle EGDF to bude mít pozitivní dopad na konkurenceschopnost celého herního odvětví, který převáží obavy z dílčího nerovnoměrného rozprostření sil třeba na poli předplatitelských služeb. Federaci se rovněž zamlouvá, že Microsoft bude moci aktivněji vstupovat do konkurenčního prostředí, ve kterém se pohybují společnosti Apple a Google, ať už je řeč o digitální distribuci nebo o cloudových službách. V dalším bodě pak EGDF uvádí, že Microsoft po akvizici Activisionu bude moci vyvážit také postavení Tencentu, který je největším herním vývojářem i vydavatelem, byť jeho hry nutně nemusí vždy cílit na západní publikum.

V rámci svého apelu nicméně Federace nepřehlíží také Evropskou Komisi, která podle agentury Reuters chystá svůj vlastní dokument s námitkami proti akvizici.

Z druhé strany ale Federace vyžaduje, aby Microsoft nadále jednal férově a nesnažil se svými kroky získat konkurenční převahu. Vyžaduje proto, aby Microsoft usiloval o transparentnost. Zajišťoval skrze své investice podporu pro menší studia, čímž by měla být zachována pestrost herní nabídky a férové podmínky i pro menší vývojáře. Nebo aby snížil 30procentní poplatek plynoucí mu ze všech plateb v rámci vlastního ekosystému. V rámci svého apelu nicméně Federace nepřehlíží také Evropskou Komisi, která podle agentury Reuters chystá svůj vlastní dokument s námitkami proti akvizici. EGDF nicméně žádá, aby Komise obchod schválila proti zárukám, které už Microsoft udělil svým partnerům i konkurentům, zejména co se týče dostupnosti her z portfolia Activisionu a Blizzardu na konkurenčních platformách. Evropská Komise má pak lhůtu do dubna letošního roku se k obchodu vyjádřit a přinést tak jedno z důležitých stanovisek, bez kterých se nebude moci akvizice posunout kupředu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru