branding
Duke Nukem Forever, 2K Games, Unikla data z Duke Nukem Forever z roku 1998

Unikla data z Duke Nukem Forever z roku 1998

Další cenná historická data z důvěrně známého zdroje. Hra ještě běžela na Quake II enginu

Zdroj: 3D Realms
12. 1. 2023
Název: Duke Nukem Forever Vývojář: , , , Vydavatel: Platformy: , , , Žánr: Datum vydání: 10. 6. 2011

Na internetu se objevil další uniklý materiál ze hry Duke Nukem Forever (via Exputer). Tentokrát se jedná o data pocházející dokonce už let 1998 až 1999. Zveřejnil je leaker x0r_jmp, který už dříve poslal do světa Duke Nukem Forever z roku 2001, Duke Nukem: Endangered Species, Duke Nukem 3D: Reloaded nebo naposledy zdrojový kód first person akce Blood. Tentokrát ale nejde o hru v pravém slova smyslu, ale především různé assety. Pocházejí z disku, který pravděpodobně používali vývojáři, a celý balíček má přibližně 313 MB.

Pokud se pustíte do jeho zkoumání, můžete objevit různé grafické materiály, modely nebo animace. Na kanálu Toy Factory na YouTube už se objevilo video, které obsah prezentuje, aniž byste museli archiv sami stahovat. Některé prvky by vám přitom mohli být povědomé, pokud máte nakoukaný E3 trailer z roku 1998. Stojí přitom za připomenutí, že tuto verzi ještě poháněl Quake II engine, takže se v mnohém liší od mnohem známější verze z roku 2001, která už běžela na Unreal Enginu.

Když člověk sleduje záběry z rané verze, alespoň si znovu připomene, jakou cestu Duke Nukem Forever musel během let ujít. Měnilo se vše včetně podoby hlavního hrdiny. Verze z roku 1998 se prezentovala na E3 veřejně vůbec poprvé. I když se to ve srovnání s verzí z roku 2001 nemusí už dnes tak jevit, i ta z roku 1998 vyrazila svého času novinářům dech. Jenže pak začal být spoluzakladatel 3D Realms George Broussard údajně posedlý technologií a neustále se snažil, aby Duke nabízel vše, co viděl u konkurence. To nakonec vedlo až k tomu, že nedlouho po E3 firma k překvapení hráčů oznámila, že Duke Nukem Forever přesedlá na konkurenční Unreal Engine od Epic Games. Ale také to znamenalo, že se musí projekt vrátit na začátek.

A nešlo o poslední změnu. V roce 1999 autoři přesedlali na novou verzi Unreal Enginu. O dva roky později už se mluvilo o hře jako o notorickém vaporwaru a to přitom skutečně vyšla až o dalších 10 let později. Paradoxně jedním z problémů byla prý skutečnost, že vývojáři neměli díky úspěchu Duke Nukem 3D hluboko do kapsy, necítili tlak, neměli žádný deadline ani nad sebou bič přísného vydavatele.

Později se spekulovalo, že jedním z problémů byla také skutečnost, že hra se i na přelomu tisíciletí vyvíjela s mentalitou poloviny devadesátých let. Tedy například s mnohem menším týmem než ostatní hry té doby a než by bylo zapotřebí vzhledem k obrovským ambicím. V roce 2003 prý pracovalo na plný úvazek na Duke Nukem Forever jen 18 lidí. Ale to už je na jiné povídání.

Další podrobnosti o slavné hře a jejích peripetiích najdete v našich starších článcích.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru