V úterý dorazil na trh remaster Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion vycházející z originálu pro PSP z roku 2007. Hráče přitom zaujalo, že se ve hře objevují obrazy z vodoznakem americké fotobanky Getty Images. To by teoreticky mohlo znamenat, že někdo obrázek jen stáhl z databáze v preview režimu a nezaplatil za něj. Na tuto skutečnost upozornil magazín Kotaku s tím, že takový obraz se nachází v kapitole osm v sídle Shinra.
Zack Zwiezen z Kotaku vypátral originál v databázi Getty. Autorem plátna je malíř John Crowther a zachycuje křižovatku Ludgate Circus v Londýně v roce 1881. Někdo z vývojářů jen fotku ořízl a “zasadil” do rámu. Obraz se navíc objevuje ve hře hned několikrát. Společnost Square Enix se zatím k otázkám na toto téma nevyjádřila. Je pravděpodobné, že chybu autoři napraví.
Nejde ale o první podobný případ. V roce 2019 zůstal v jedné cut scéně v Kingdom Hearts III od Square Enix vodoznak s nápisem Arnold nelicencovaného nástroje Maya. V roce 2016 se zase objevil v traileru na Uncharted 4: A Thief’s End od Naughty Dog ukradený artwork ke hře Assassin’s Creed IV: Black Flag. Autoři se za chybu omluvili, upoutávku stáhli, obrázek nahradili a vydali novou verzi traileru.
Známý je také spor fotografky Judy A. Juracek s Capcomem ohledně textur v Resident Evilu 4. Paradoxně neoprávněné použití fotografií ve hře vyšlo najevo až po velkém úniku dat z Capcomu.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Vodoznak se tam přece dává, aby se obrázek znehodnotil, aby ho „nešlo využít“ bez zakoupení a zákazník zároveň měl představu, co si může koupit. Ale pokud ho tam dali včetně vodoznaku, tak se nejedná o dílo, které bylo prodáváno, protože to vodoznak neobsahuje, takže dle mého, nedošlo k porušení autorského zákona a ani porušení licence, protože ta nebyla sjednána. Samozřejmě problém by byl, kdyby vodoznak retušovali, ale když tam zůstal, tak je to dílo znehodnocené a tudíž bezcenné.
Takže dle mého to pouze není dobrá vizitka pro studio. Nebo se pletu?
Mimochodem já osobně jsem při překladu jedné hry do češtiny, narazil na ne zcela vyretušované vodoznaky v texturách, když jsem retušoval anglické texty a nahrazoval je českými. Šlo o indie studio, takže to částečně chápu, že se snažili minimalizovat náklady.
Evropská unie roku 2019 přijala „Směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu“, kde v článku 14 praví: „Členské státy stanoví, že v případech, kdy uplynula doba ochrany díla výtvarného umění, se autorské právo a práva s ním související nevztahují ani na materiál vzniklý rozmnožením tohoto díla, který není původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem.“