branding
Valorant, Riot Games, Riot Games žaluje NetEase kvůli okopírování Valorantu

Riot Games žaluje NetEase kvůli okopírování Valorantu

Hra Hyper Front se „inspirovala“ až příliš. Okopírované jsou údajně postavy, mapy i zbraně

Zdroj: Riot Games
10. 12. 2022
Název: Valorant Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr:
Datum vydání:
2. 6. 2020
2. 8. 2024 (PlayStation 5, Xbox Series S | X)

Studio Riot Games žaluje v několika zemích čínskou společnost NetEase kvůli free to play střílečce Hyper Front. Ta se měla podle žaloby Riotu až příliš inspirovat Valorantem a doslova okopírovat řadu nápadů a prvků. Autoři Valorantu našli podle svého mínění shodu v mnoha bodech, včetně podoby jednotlivých hrdinů, částí map, zbraní a jejích skinů. K žalobě se magazínu Polygon vyjádřil právní zástupce Riot Games Dan Nabel, který se snažil situaci ze svého pohledu vysvětlit a poukázat na některé konkrétní věci, které lidé z Riot Games považují za nelegiitmní zneužití jejich duševního vlastnictví. „Všechna naše kreativní rozhodnutí se objevují ve hře od společnosti NetEase. Jiná barva některé schopnosti nebo mírná úprava vzhledu nemění nic na tom, že jde o zneužití našeho copyrightu,“ uvedl Nabel a s trochou ironie dodal, že když dáte praseti rťenku, pořád zůstane prasetem.

Zdroj: Riot Games

Společnost Riot Games žádá soud ve Spojeném království, Německu, Brazílii a Singapuru, aby přikázal znemožnění další distribuce Hyper Frontu a požaduje také finanční náhradu za vzniklou škodu. Dan Nabel nicméně nespecifikoval částku, kterou studio požaduje, protože se může v jednotlivých zemích mírně lišit a nejde ji tudíž určit všeobecně. Zároveň ale Nabel potvrdil, že ačkoliv podávají žalobu jen v několika regionech, chtějí dosáhnout zastavení distribuce hry na celém světě, čímž chtějí vyslat společnosti NetEase signál, že situaci berou velmi vážně a nehodlají podobný způsob kopírování ani v nejmenším tolerovat.

Na sekvenci obrázků je zachyceno, jak vypadá přípravná část spouštění schopnosti, její vypuštění a následný efekt.

Pokud bychom se měli bavit konkrétně, žaloba přináší hned několik specifických příkladů, jako je třeba porovnání hrdinů Omen z Valorantu a Nemesis z Hyper Frontu. „Oba jsou prezentování jako tajemné postavy podobné nindžům. Oba mají kapuci se shodným tvarem a pokračující kápí na zádech. Oba obleky jsou šedočerné se stejným fialovým nádechem, zejména kolem kápě. Obě postavy nosí brnění, včetně ramenních vycpávek a diagonálně zavázaných pásků. Obličeje obou postav nejsou viditelné a oba mají žhnoucí oči,“ popisují vývojáři jeden z případů, ale v podobném duchu pokračují i u dalších věcí. Jen namátkou třeba schopnost Barrier Orb postavy Sage a její zjevný protějšek Ice Barrier postavy Coldcast v Hyper Frontu. Na sekvenci obrázků je zachyceno, jak vypadá přípravná část spouštění schopnosti, její vypuštění a následný efekt. Sami si přitom můžete udělat obrázek o tom, jak si jsou hry podobné, případně listovat žalobou dál a hledat další spojnice.

Zdroj: Riot Games

Advokát Dan Nabel pak spor přirovnává k situaci, kdy na NetEase kvůli hrám Knives Out a Rules of Survival podalo žalobu studio PUBG Corporation. Jak patrně rozumíte, hry od společnosti NetEase byly pro změnu velmi nápadné oblíbenému PUBG a případ, který byl zahájen ve Spojených státech před čtyřmi lety, skončil v roce 2019 mimosoudní dohodou, která však není veřejnosti známa. Je nicméně pravděpodobné, že s přihlédnutím k množství důkazů v podobě shodných prvků může Riot Games uspět, což by bylo o to peprnější, uvážíme-li, že Riot Games vlastní jiná čínská společnost Tencent.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru