Dnes v 19 hodin začíná již třetí česko-slovenský herní týden neboli akce Czech & Slovak Games Week, který pořádá Asociace českých herních vývojářů (GDACZ) na Steamu. První ročník se před dvěma roky vázal k datu 28. října a tedy k výročí vzniku Československé republiky, letos se stejně jako minule opírá o jiné významné datum – 17. listopadu. V této souvislosti se opět čeští a slovenští vývojáři spojili a rozhodli se svými hrami prezentovat nejen zdejším hráčům, ale i zbytku světa. A i tentokrát se bude nač těšit. Kromě výrazných slev na zahrnuté tituly mohou hráči očekávat například také autorská hraní nebo představení nových her.
Twitter may be dying but Games Week is very much alive.
We’re starting on Monday at 18:00 UTC (19:00 CET) with world premieres in the Czech & Slovak Direct Showcase.
For now, take a look at https://t.co/CvQC0AXii8 for the list of games participating in the event 👀— Czech & Slovak Games Week (@czskgamesweek) November 12, 2022
Czech & Slovak Games Week potrvá od 14. do 21. listopadu a účastní se ho 106 českých a slovenských studií, týmů nebo vývojářů s více než 230 hrami. Součástí je velká slevová akce, a tak si budou moci zájemci řadu zapojených titulů pořídit levněji, některé hry dokonce nabídnou slevu až 80 %. „Během druhého ročníku popularita akce obrovsky narostla a zapojilo se skoro celý český a slovenský herní průmysl,“ řekl ke třetímu ročníku předseda Asociace českých herních vývojářů Pavel Barák. „Ve vysoké míře zapojení českých a slovenských her pokračujeme i letos. Oproti loňsku však chceme dát větší prostor i chystaným a ještě nevydaným projektům. Ukázat potenciál lokálního odvětví do budoucna a pomoci nastartovat nadějné projekty,“ dodal Barák.
Česko-slovenský herní týden tedy není jen o slevách, ale i o herních příslibech do budoucnosti. Stejně jako loni se proto i letos koná speciální stream Czech & Slovak Direct Showcase, který celou akci odstartuje a odprezentuje nejen nové záběry z již oznámených her, ale představí i dosud neoznámené tituly. Czech & Slovak Direct Showcase proběhne již dnes 14. listopadu v 19:00 a bude možné jej sledovat na YouTube. Kvůli dosahu, jelikož akce není zaměřena pouze na české a slovenské hráče, bude probíhat v angličtině a provázet jím bude americký dabér a animátor Chris Niosi známý též pod přezdívkou Kirbopher.
Podle producenta Filipa Krauchera se můžeme těšit přibližně na hodinu ukázek, trailerů a oznámení bez dlouhých průtahů. V rámci této prezentace se ukáže více než 40 her, přičemž 5 z nich bude vyloženě světovou premiérou, a zároveň bude tímto streamem celá akce zahájena. Již nyní víme, že se ukážou hry jako Bzzzt, Bulánci 2 nebo MATCHO. Jednou z premiér bude například nová slovenská adventura Mimi a Líza podle stejnojmenné animované a knižní série pro děti i rodiče.
🇨🇿 & 🇸🇰 Showcase Direct 2022 will highlight 30+ new games by CZ & SK devs.📅Join us on Nov 14th at 19PM CEST/10AM PST/1PM EST to watch world premieres, updates on the development of new games and exciting trailers.👉https://t.co/PI3DewZN0Z#indiedev #gamedev #czskdirect #steam pic.twitter.com/UDofnMdGMl
— Filip Kraucher (@filipkraucher) November 8, 2022
Kromě toho ale budou jednotlivé hry prezentovat jejich autoři, především pak na Steamu, kde mohou zaujmout nejen slevami, ale i autorským hraním. Celá akce navíc probíhá i na platformě GOG, ale na rozdíl od minulého roku bohužel nedošlo k zapojení PlayStationu, Xboxu a Nintenda. To ovšem neznamená, že se některá studia nerozhodla zlevnit své hry i na těchto platformách s tím, že levnější budou hry také na na Google Play a App Store.
V průběhu týdne budete moci narazit například na streamy ze starších i novějších českých a slovenských her, dokonce i z některých zatím nevydaných. Objeví se například před pár dny vydaná hra Lords and Villeins, nedávné The Last Oricru, 1428: Shadows over Silesia nebo Imperiums: Greek Wars, FixFox, Juro Jánošík či Engine Evolution 2023. Ukáží se ale třeba i slovenské hry Where Birds Go To Sleep a ARTIFICIAL, jež jsou zatím ve vývoji, a velice očekávání Bulánci 2, kteří současně vstupují do early accessu. Seznam her a streamů je však samozřejmě mnohem obsáhlejší.
„Tentokrát u příležitosti státního svátku 17. listopadu, který slaví všichni lidé z České a Slovenské republiky na památku událostí z let 1939 a 1989. Den boje za svobodu a demokracii se primárně váže k roku 89 a tzv. Sametové revoluci, která znamenala mírumilovné předání moci a nástup demokracie a představuje počátek svobodného podnikání v našich zemích včetně herního průmyslu, který se v průběhu 90. let postupně rozvinul až do dnešní podoby.“
Českému i slovenskému hernímu průmyslu se nadále daří, jak ovšem poznamenává Pavel Barák, vzhledem ke stále zvyšujícímu se množství vyvíjených a vydávaných titulů, jak ve světě, tak i v tuzemsku, je pro mnohé tvůrce stále těžší se prosadit nebo získat potřebné finance a zázemí. Právě těm by měla tato akce rovněž pomoci. „Jsem velmi rád, že zájem ze strany vývojářů neupadá a nadále roste,“ dodal Barák. „Věřím, že fanoušci a hráči her opět potěší výrazné slevy na hry, stejně jako možnost dozvědět se o daných titulech ještě víc přímo od jejich autorů.“
Vedle Asociace českých herních vývojářů se na přípravě akce podílela i Slovenské herní asociace (SGDA), za většinou organizace pak stojí Kamila Hurníková a Avi Duda. Grafiku stejně jako k oběma předcházejícím ročníkům opět vytvořila grafička Anna Voříšková ze studia SCS Software. Letošní modrý motiv namísto českých a slovenských her jako takových a jejich hrdinů vyzdvihuje spíše samotné vývojáře, tvůrce a hráče, z Česka i Slovenska. Ačkoli se jedná „pouze“ o třetí ročník, začíná se z Czech & Slovak Games Week stávat jistá tradice, která má rozhodně potenciál pokračovat i do budoucna. Nyní si však užijme především letošní ročník a těšme se na to, co nám ukáže.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.