branding
Známý youtuber se sám omylem prozradil, když si hrál na insidera

Známý youtuber se sám prozradil, když si hrál na insidera

Vyzrazoval informace, které dostal pod NDA. Hrozí mu větší problém než internetová ostuda

Zdroj: koláž/Vortex/Warner Bros.
21. 9. 2022

V poslední době je to samý únik a na scéně se objevuje jeden insider za druhým. I vy si na to koneckonců občas stěžujete. Ale jak se vlastně stát takovým insiderem? Nedávno jsme vám jeden takový návod příběh představili a ani přitom nemusíte znát žádné tajné informace. Jenže to se ještě leaker Waddle Dee Knows demaskoval sám, když představil svou banální, ale velice efektivní strategii. A pak je tu ještě jeden způsob. Prostě vědomě a záměrně porušujete NDA, která jste podepsali. Nemáte žádné zdroje ani kontakty, jen zrazujete důvěru lidí a firem, které s vámi spolupracují…

A právě to je pointa příběhu o anonymním účtu s přezdívkou The Real Insider, který v předstihu zveřejnil například informace o nedávné prezentaci Ubisoft Forward a hrách ze série Assassin’s Creed. Ve skutečnosti se za tímto anonymem ukrýval docela známý youtuber Dan Allen, který se vlastní nešikovností teď prozradil. Své zákulisní zprávy nikde nevydoloval ani pro ně nic zvláštního neudělal. Všechny informace dostal pod podmínkou mlčenlivosti přímo od zdroje. Takže třeba obsah prezentace Ubisoftu prostě znal a na embargo se vykašlal. Zatímco například česká média si na podobné informace musí nechat zajít chuť…

Karma nečekala na svou odplatu dlouho. Allen se sám prozradil, když na jednu z otázek adresovanou svému alter egu odpověděl na Twitteru ze svého skutečného účtu namísto identity The Real Insider. Ačkoli se po sobě pokusil rychle zamést stopy, smazat odpověď i samotný účet, pozorným hráčům to samozřejmě neuniklo. Na nápadné podobnosti mezi oběma účty a jejich správci začal upozorňovat také novinář Bloomberu Jason Schreier.

Dan Allen si následně posypal hlavu popelem v příspěvku na Twitteru, kde napsal, že se všem omlouvá, že sám sebe zklamal a že bude zpytovat své svědomí. Omluvil se přitom všem, kteří ho podporovali. Spíš než lítost nad svým jednáním ale cítil pravděpodobně lítost nad sebou samým. Nelze si nevšimnout, že ho mrzí hlavně to, že se nechal tak hloupě chytit při činu. Protože na začátku nestál žádný zkrat, ale promyšlený kalkul.

Ale tento soukromý účet už také neexistuje. Dan Allen ho rovněž smazal. Později přišel na YouTube s další přibližně pětiminutovou omluvou, v níž ještě jednou chce odčinit své chyby, ale také vysvětluje, že v některých případech embargo neporušoval a jen kvalifikovaně odhadoval a dedukoval. To už je teď samozřejmě obtížné rozklíčovat. Primární problém je přirozeně v tom, že vystupoval anonymně a využil informací, které získal díky své pravé identitě.

Říká, že ztratil přátele v tomto odvětví, přišel o osobní vztahy i obchodní příležitosti. Přitom to není žádný začátečník, na YouTube má skoro 190 tisíc odběratelů a jeho videa sledují desítky tisíc lidí. Ke cti mu alespoň slouží, že sám sebekriticky uznává, že to vše udělal jen pro pár chvil slávy a přijímá za to plnou odpovědnost. Vysvětluje také, že svůj účet na Twitteru smazal, protože pro něj bylo obtížné snášet všechnu kritiku, ačkoli i tu označuje za oprávněnou. Chtěl si od ní ale udržet odstup.

Možná by si teď někdo mohl říct, jaký je rozdíl mezi tímto youtuberem a novináři jako Jason Schreier. Že je pokrytectví, že na něj teď ukazují i ti, kteří sami často pracují s uniklými informacemi. Jenže i když je ta hranice relativně tenká, spočívá v tom, že ostatní insideři a leakeři zpravidla neporušují NDA, které sami podepsali. Samozřejmě se snaží přinést exkluzivní informace dřív než ostatní a samozřejmě to dělají neoficiální cestou díky zdrojům a kontaktům, které mají. A ti nepochybně mluvit nesmí. Ten, kdo ale informaci vynese na internetu, nebývá ten, kdo něco porušil. Pak by bylo pro firmy nesmírně snadné novináře, jako je Schreier nebo Jeff Grubb odříznout od podpory. Prostě by jim už nikdo nic pod NDA nesvěřil.

I když se Allen prozradil hloupým způsobem, který může působit až trapně, jeho skutečný problém může být ještě mnohem vážnější než internetová ostuda a zjevné ohrožení vlastní kariéry. Všechny firmy, které svým jednáním poškodil a podepsal s nimi předtím NDA, teď mohou žádat náhradu škody. A pokuty za porušení takových ujednání jsou zpravidla opravdu drakonické. Je otázkou, zda a jak na to budou vydavatelé reagovat. Pokud budou vymáhat pokuty obsažené ve smlouvách o mlčenlivosti, výsměch a nadávky na sociálních sítích vystřídají ještě vážnější potíže.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru