branding
Grand Theft Auto, Rockstar Games, Rockstar blokuje videa z vývoje GTA, stěžuje si jeho autor

Rockstar blokuje videa z vývoje GTA, stěžuje si jeho autor

Mike Dailly se potýká s autorskými právy. Jedná se o staré záběry z prototypů původní hry

Zdroj: Rockstar Games
21. 8. 2022
Název: Grand Theft Auto Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 28. 11. 1997

Programátor Mike Dailly, který byl u zrodu skotského studia DMA Design, jež dnes známe jako pobočku Rockstaru Rockstar North, a který se podílel i na vzniku legendární série Lemmings a především Grand Theft Auto, nyní tvrdí, že se Rockstar pustil do blokování starých záznamů z vývoje. Podle něj se tak snaží smazat někdejší podíly práce, které na původní hře odvedli právě tvůrci z DMA Design.

Dailly se se svým zjištěním a následnou frustrací z toho, že na něj byly uvaleny sankce za porušení autorských práv, svěřil na Twitteru. Okomentoval to slovy, že Rockstar opět přešel do svého „sráčovského režimu“ a nárokují si všechna videa, která najdou. To se mělo týkat i obou prototypových videí, jež Mike Dailly zveřejnil. Obsahem těchto videí byl jeden z prvních buildů prvního GTA z poloviny 90. let a ostatně celý původní prototyp, za nímž stál právě Dailly. Při dohledání videí skutečně můžeme vidět, že si je nárokuje společnost Take-Two Interactive Software, která Rockstar Games vlastní.

Jde – či spíše šlo – o dvě videa, jež Dailly nahrál na svůj YouTube kanál před dvěma měsíci. Prvním nahraným byl první izometrický prototyp, druhým pak byl již prototyp, jenž zachycoval město shora a vznikl na konci roku 1994. Obě videa přitom ani neměla příliš zhlédnutí, jelikož není Daillyho kanál nějak výrazněji vyhledáván. Přesto se však jednalo o zajímavý materiál, který poskytoval další pohled na vznik a počátky legendární série.

Takto zněl popisek, který Dailly k prvnímu videu napsal: „Toto demo bylo vytvořeno v polovině roku 1994. Používá jednoduchý koncept otáčení čtyř bodů na eliptické základně. Tyto čtyři body tvoří základní rohy mapy a pak jsou do každého dalšího rohu nakresleny čáry, které tvoří rotující čtverec. To se pak provede i vertikálně a vytvoří se rotující krychle. Poté po těchto čarách postupujeme v „sudých krocích“, čímž vznikne rotující pole krychlí. Do toho se řadí také sprity, které umožňují řadit hráče, auta, sloupy veřejného osvětlení a tak dále.“

Top-down prototyp pak Dailly popsal takto: „Toto demo převzalo předchozí izometrické demo a prošlo perspektivní mřížkou. Poté se použilo vykreslování, které jsme nazvali „Doom Walls“, k velmi rychlému vykreslení stran budov. Bylo možné měnit hloubku perspektivy, aby se budovy zdály vyšší (nebo menší), a mohli jste je snadno přibližovat a oddalovat. Demo bylo napsáno pro počítač 486 a měl asi 1 MB unlooped kódu, aby se na stroji bez vyrovnávací paměti co nejrychleji vykreslilo měřítkové rozpětí. To se ve finální verzi hry změnilo, aby byla optimalizovaná pro Pentium. Stále „miluji“ paralaxní pohled, který se vám naskytne, když se posouváte přes vysoké budovy – je to skvělý pocit rychlosti a hloubky.“

Teoreticky tak mohou být v ohrožení i další materiály a tedy i videa či dokumenty, které jich využívají. Staré materiály z Grand Theft Auto jsou poměrně vzácné, přesto jich řadu na internetu nalezneme. Mike Dailly se navíc s něčím ze svého archivu svěřil již dříve, v roce 2011 například zveřejnil původní dokumentaci, která se vztahovala ještě k Race’n’Chase, jak byl titul původně nazýván. Tehdy ji nahrál na svůj Flickr, ale ani ta již není k nalezení, pouze přes Web Archive. Na jeho starém webu však lze nadále najít ZIP archiv s prototypy z let 1994 a 1995, které je možné stáhnout. V souboru readme navíc oba doplnil o trochu historie z vývoje. V roce 2007 pro změnu na YouTube zveřejnil video z kanceláří DMA Design a prohlídky celého studia, které navíc zatím nikam nezmizelo.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru