branding
Valve varuje před úpravou Steam Decku pro větší M.2 disk

Valve varuje před úpravou Steam Decku pro větší M.2 disk

Hardwarový nadšenec dostal do zařízení SSD řady 2242, problémem ale mohou být teploty

Zdroj: Twitter, Belly Jelly
27. 6. 2022

Na konci minulého týdne si magazín Gamespot všiml snahy hardwarového nadšence vystupujícího pod přezdívkou Belly Jelly, upravit přenosný počítač Steam Deck od Valve tak, aby do něj mohlo být uloženo ještě větší SSD. Zařízení je oficiálně kompatibilní s nejmenšími M.2 disky ze série 2230, stačí ale pár zásahů a do Steam Decku je možné uložit i větší disk rozhraní 2242. Belly Jelly úpravu popsal na Twitteru, i když nezacházel do přílišných detailů, ovšem podle fotek i měření potvrdil, že vše funguje podle představ.

„Adaptér pro připojení M.2 disku rozhraní 2242 funguje dobře, nepřekáží ničemu na základní desce a netlačí na žádné kabely,“ napsal Belly Jelly. Připustil nicméně, že se plíšek odvádějící teplo z disku mírně ohnul, což by ovšem nemělo představovat žádný problém. Následně ale Belly Jelly dodal, že musel ještě odstranit teplovodnou plošku z cívky, kterou nyní překrývá rozměrově větší disk, ani tady ale údajně nevzniká žádný problém a Steam Deck by měl fungovat i nadále zcela korektně. Díky modifikaci tak může zařízení využít vyšší kapacitu, ale především rychlost, což by se mělo pochopitelně kladně projevit na výkonu samotného zařízení.

Zní to skoro jako optimální řešení pro všechny, kdo bojují s místem nebo chtějí další megabajty rychlosti čtení i zápisu navíc, vše je ale mnohem složitější a problematičtější, než Belly Jelly popisuje. Zvážíme-li, jaké rozměry má Steam Deck, co všechno v něm je za hardware a jaký výkon nabízí, dá se usuzovat, že Valve tlačilo na všechny možné hranice a jejich překročení s sebou může přinést nežádoucí problémy. Ve svém tweetu to naznačuje designér Lawrence Yang, který pracuje ve Valve a podílel se právě na vývoji Steam Decku. Všechny, kdo by chtěli následovat výše popisovaný příklad, varuje v souvislosti s příliš vysokými teplotami a snížením životnosti celého počítače. Doslova říká, aby to lidé ani nezkoušeli, nad rámec toho, že jakýkoliv zásah do Steam Decku automaticky znamená ztrátu záruky.

„Prosím, nedělejte to. Integrovaný čip pro nabíjení se velmi zahřívá a žádné okolní teplovodné plošky by neměly být odstraňovány. Navíc, většina M.2 disků rozhraní 2242 má větší spotřebu a zahřívá se víc, než na jaké hodnoty byl Steam Deck designován,“ napsal Yang. Dodal pak, že ačkoliv se v krátkodobém horizontu může zdát, že tento mod funguje, z dlouhodobějšího hlediska může zapříčinit nevratné poškození celého zařízení. Pod příspěvkem se sešlo množství reakcí, v nichž někteří Yangovi nevěří, další oceňují proaktivní přístup Valve v podobě takovýchto varování, i když modifikace zařízení přímo nezakazují a další spílají autorovi celého řešení za nezodpovědný přístup.

I Belly Jelly ale na Yangův tweet reaguje a vcelku smířlivě připouští, že rozhodně nikoho nenabádá k tomu, aby následoval jeho kroky. „Asi bych měl odpovědět i na tohle – zcela souhlasím, co tenhle chlápek říká. Modifikujte [Steam Deck] na vlastní nebezpečí,“ říká hardwarový nadšenec. Vysvětluje však, že podle jeho závěrů odstranění teplovodné plošky ze zmiňované cívky ničemu nevadí a potvrzuje, že SSD, které vybral, je model s nízkým napětím, takže by se neměl ani nijak výrazně zahřívat. „Teploty podle měření ze senzorů zařízení, které lze odečíst přímo v systému, nevykazují žádné změny [oproti stavu s původním SSD], dodává Belly Jelly a nadále svému zásahu věří. Nikoho se však nesnaží přesvědčit, aby postupoval stejně a doplňuje, že všechny jeho hardwarové modifikace lze chápat jen jako pokusy vlastních možností i možností vybraných zařízení.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru