branding
Prodeje NFT od loňského vrcholu klesly o 92 procent

Prodeje NFT od loňského vrcholu klesly o 92 procent

Předchozí majitelé se tokenů zbavují, klesá i zájem ve vyhledávání termínu NFT na Googlu

Zdroj: Ubisoft
6. 5. 2022

Pokud se vám zdálo dění kolem NFT jako – mírně řečeno – přifouknutá bublina, možná jste měli pravdu. Podle statistik portálu NonFungible, které cituje i renomovaný list Wall Street Journal, klesly prodeje tokenů od loňského zářijového vrcholu o závratných 92 procent. Začíná se tedy s největší pravděpodobností projevovat úzké zaměření technologie na malou skupinu zájemců, což by mohlo postupně vést i k vytlačení NFT z prostoru všeobecného zájmu, a tudíž i ze světa videoher.

Na takové soudy je ale ještě příliš brzy, takže zpět ke statistikám od NonFungible. Kromě poklesů prodejů – z maximálních 225 000 denně na současných 19 000 – zmiňuje portál také 88% pokles aktivních peněženek s NFT na blockchainech. Momentálně jich má být pouze 14 000, přičemž loňské maximum dosahovalo téměř 120 000 tisíc. To znamená, že se snižuje počet vlastníků NFT a dochází tak ke konsolidaci volných NFT směrem k těm, kdo o ně mají stále zájem a vidí v nich finanční potenciál. Klesl nicméně i zájem o vyhledávání termínu NFT na Googlu – podle Google Trends byl zaznamenán vrchol dotazů letos v lednu, ale aktuální čísla spadla o 88 procent.

Co víc, Wall Street Journal rovněž uvádí, že mnoho majitelů NFT cítí, že jejich tokeny mají momentálně mnohem nižší hodnotu, než jaká byla v době nákupu, což má podtrhovat například rapidně snížená cena NFT v podobě prvního tweetu spoluzakladatele Twitteru Jacka Dorseyho. V březnu 2021 byl koupen za 2,9 milionů dolarů ředitelem malajsijské blockchainové společnosti Bridge Oracle, ale v následující aukci už nepřišel žádný příhoz nad částku 14 000 dolarů.

Pro kontext jen doplňujeme, že z velkých herních společností je v souvislosti s NFL nejdále Ubisoft, který má vlastní platformu Quartz a svá NFT – Digits – chce spojit s řadou her ze svého portfolia. Pravdou ovšem je, že úvodní fáze propojení NFT s Ghost Recon: Breakpoint náhle skončila a majitelé skinů na zbraně, kalhoty či helmy obdrželi jen poděkování, že nyní vlastní kousek videoherní historie. Plány na propojení s konkrétními hrami Ubisoft momentálně neposkytl a stejně vlažně vystupují i další společnosti, které po NFT volali, nebo alespoň naznačovali zájem o tento trend. Mimo NFT v podobě herních předmětů uspělo například Konami s první várkou vzpomínkových NFT z Castlevanie a zapomenout samozřejmě nesmíme na 22cans a jejich stále ještě neexistující hru Legacy, do které tým kolem Petera Molyneuxe úspěšně prodává virtuální pozemky za miliony korun. Byly tu však i neúspěšné pokusy – jako například ve spojitosti se hrou S.T.A.L.K.E.R. 2 – jejíž autoři představili, ale obratem zase zrušili všechny své plány na NFT.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru