České studio Charles Games, které má na kontě úspěšné historicko-dokumentární hry Attentat 1942 a Svoboda 1945: Liberation, vydalo nový titul Train To Sachsenhausen. Hra už je k dispozici pro iOS a Windows. Verze pro Android čekala na schválení od Googlu, ale už je také venku. Díky čipům Apple M1 si jej navíc mohou zahrát i majitelé nových Maců (ověřeno). Co jsem se snažil dopátrat, hra zřejmě vyšla „potají“ v úterý, ale zatím se to obešlo bez obvyklých fanfár. Důvodem byla dočasná nedostupnost na Androidu. Konkrétně na Macu pak emulovaná verze z iOS nepodporuje orientaci přehrávaného videa na šířku a ovládání je v některých částech méně komfortní na myši než dotykem, ale pro Mac není hra v tuto chvíli speciálně vyladěná, takže to lze samozřejmě pochopit.
Novinka přibližuje další důležitou kapitulu našich dějin. Tentokrát se autoři zaměřili na dramatické události spojené s uzavřením českých vysokých škol 17. listopadu 1939. Hlavním hrdinou je student medicíny, o jehož osudu může hráč rozhodnout. Interaktivní větvící se příběh navíc doplňuje virtuální muzeum připravené profesionálními historiky. Vyslechnout tu můžete výpovědi pamětníků i si prohlédnout dobové dokumenty a fotografie. Příběh je opět sestaven na základě dobových svědectví, ale hlavní protagonista je fiktivní.
Hlavním hrdinou je student medicíny, o jehož osudu může hráč rozhodnout.
Hra Train to Sachsenhausen vznikla ve spolupráci Charles Games a společnosti Živá paměť s finančním přispěním Nadace EVZ. Autoři ke hře připravili také metodiku pro učitele, kteří titul mohou využít pro výuku na školách. Herní design má na svědomí opět Vít Šisler a o ilustrace se postaral Petr Novák alias Ticho 762. Titul je dostupný v češtině, angličtině a němčině. A hlavně je k dispozici zdarma, takže vám vřele doporučuji jej vyzkoušet.
Novinka kombinuje prvky adventury a interaktivního románu s principy karetní hry, která vyhodnocuje každé rozhodnutí hráče pro vývoj dalšího děje. Nabízí několik různých konců, které jsou inspirovány skutečnými výpověďmi pamětníků. Výtvarné pojetí s temnou komiksovou estetikou je pak konfrontováno s autentickými dobovými záznamy a výpověďmi, říkají autoři.
„Train to Sachsenhausen je krátká a intenzivní zkušenost, ve které může každé rozhodnutí ovlivnit váš osud,” uvedl hlavní designér Vít Šisler. Cílem je opět nejen pobavit, ale také se něco přiučit. „Jsem rád, že můžeme přiblížit mladé generaci inovativní formou důležité historické události spojené se 17. listopadem 1939. Věřím, že aplikace vzbudí zájem dozvědět se více o osudech českých vysokoškoláků, kteří se stali obětmi nacistických represí,“ říká historik a ředitel společnosti Živá paměť Pavel Voves.
Více podrobností o hře najdete v našem starším článku a my vám nepochybně přineseme nějaké vlastní dojmy ze hry, do které jsem se s velkým zájmem pustil už včera. Mohu vám tak prozradit, že vaše cesta může skončit mnohem dřív, než se nadějete a větvící se příběh vás rozhodně nepovede za ruku po jedné koleji. Záleží jen na vás, jak daleko se dostanete. Hra není dlouhá, jde spíš o to prozkoumat všechny možné scénáře. Vaše snažení může skončit smrtí, útěkem ze země i v titulním koncentračním táboře.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.