branding
Nezávislá platforma itch.io tvrdí, že NFT jsou podvod

Nezávislá platforma itch.io tvrdí, že NFT jsou podvod

Vyzývá k bojkotu společností, které tvrdí, že podporují vývojáře, ale přitom prosazují NFT

Zdroj: Itch.io
7. 2. 2022

Jedním z největších aktuálních témat v oblasti videoher je vedle akvizicí zájem herních společností o NFT. Jak jste si ale už zřejmě stačili všimnout, hráči nejsou zrovna pozitivně naladěni a z jejich strany zaznívá spíše kritika stran zbytečného tříštění pozornosti od samotného vývoje her a možná až příliš okaté snahy o další výdělek. Snad i z toho důvodu někteří velcí hráči – jmenovitě zejména Electronic Arts – aktualizovali svůj postoj k NFT, resp. blockchainu obecně a po smělých plánech zvolili spíše taktiku vyčkávání. Některé subjekty se ale nezdráhají vystoupit vůči novým trendům poměrně ostře a dát najevo svůj postoj, který je v přímém rozporu například se stavem v Ubisoftu nebo Konami. Řeč je o platformě itch.io pro nezávislé vývojáře, která NFT v oficiálním prohlášení označila za podvod.

Vyjádření provozovatele zmiňovaného portálu se objevilo na Twitteru, a jak už jsme naznačili, bylo poměrně příkré. „NFT jsou podvod. Pokud si myslíte, že jsou užitečné k něčemu jinému než k vykořisťování vývojářů, finančním podvodům a ničení planety, prosíme vás, abyste přehodnotili svůj pohled na svět,“ zní sdělení. Bez ohledu na to, že pod nimi správci twitterového účtu itch.io zakázali diskuzi, dočkal se příspěvek desítek tisíců retweetů a téměř 200 tisíc srdíček, což do značné míry podtrhuje výše popisovanou náladu v herní obci. Také doplňující vzkaz pak jde na ruku těm, kdo NFT kritizují, když provozovatelé platformy volají po ukončení podpory společností, které tvrdí, že jim jde o tvůrce her, ale zároveň podporují právě NFT. „Jde jim jen o vlastní zisk a možnost zbohatnout,“ dodává itch.io.

Nezdá se však, že by tím platforma chtěla zároveň diktovat, jaké hry se objeví v jejím katalogu, což podtrhuje například titul Reach Metaverse. Hra je momentálně dostupná na itch.io v hratelné demoverzi a po spuštění nabídne NFT na blockchainu Cardano v podobě budov, které budou stát ve virtuálním městě. Zbylé tituly, které lze najít pod tagem NFT, jsou ale převážně satirické kousky, doplněné o virtuální muzea s nejznámějšími NFT jako jsou ty z kolekce CryptoPunk či Bored Ape Yacht Club. Nic dalšího ale v souvislosti s tokeny na tomto portále nenajdete a je pravděpodobné, že nezávislí vývojáři budou spíš na okraji, co se možného využití NFT v jejich hrách týče.

Férové je také doplnit, že bez ohledu na obrovskou vlnu kritiky není tak snadné všechny NFT odsoudit a hodit do jednoho pytle. Protože zatímco pro někoho se může technologie stát prostředkem k podvodu, pro dalšího může jít o legitimní prodej digitálního umění, jehož cenu následně vytváří sám trh, ať už pátráme po reálné hodnotě, či nikoliv. Takže i když tu jsou případy jako Blockverse, výše zmiňované kolekce NFT dokazují, že je prostředí nastaveno správně a s ohledem na dnešní fungování krypto trhu funguje. Otázkou ale samozřejmě zůstává, zda prodej tokenů herním společnostem skutečně přinese něco jiného nežli peníze a zda to stojí za všechnu tu kritiku. Jak ostatně usoudila nejen společnost Electronic Arts, ale také GSC Game World či Team17, hráči pravděpodobně nejsou připraveni a bude je lepší pro dobro her příliš nedráždit.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru