branding
Slavná simpsonovská scéna jako od LucasArts

Slavná simpsonovská scéna jako od LucasArts

Zahrajte si adaptaci meme formátu Steamed Hams ve stylu klasických point'n'click adventur

Zdroj: koláž/Vortex
31. 1. 2022

Je to už pár let, kdy internet pobláznila jedna ze scén legendárního animovaného seriálu Simpsonovi, již se dle předmětu sporu začalo přezdívat „Steamed Hams“. Ta zachycuje snahu ředitele Skinnera zamaskovat před inspektorem Chalmersem své selhání při přípravě oběda sérií absurdních výmluv, když mu místo spálené pečeně naservíruje hamburgery z Krusty Burgeru. Tato pasáž nabyla během posledních pěti let na popularitě natolik, až se zapsala mezi slavné meme formáty. A nyní se znovu vrací, tentokrát v podobě adventury, která jakoby z oka vypadla starým herním klasikám od LucasArts, například Monkey Island, Maniac Mansion nebo Day of the Tentacle.

Scéna pochází z 21. epizody sedmé série s názvem 22 Short Films About Springfield, která poprvé běžela v roce 1996 (česky jako Dvaadvacet krátkých filmů o Springfieldu v roce 1998) a jejím obsahem vlastně není nic víc než klasická zápletka mezi postavami Skinnera a Chalmerse stojící na lži, která v podstatě prostupuje celým seriálem. V tomto případě však dochází k výraznější konfrontaci, výmluvy se stupňují, a tak se od spálené pečeně, cvičení na okenním rámu a odběhnutí pro jídlo do fastfoodu dostáváme mnohem dál. Třeba ke hrátkám se slovy v podobě přetvoření „steamed clams“ na „steamed hams“ (v češtině přeloženo jako „napařované loupáky“ a „napařované hambáky“), původu výrazu, samotnému jídlu, až k polární záři, jež se údajně vytvořila u Skinnera v kuchyni, kterou ve skutečnosti zachvátily plameny. Ostatně, můžete scénu zhlédnout, či si ji jen připomenout níže.

I přes relativně krátkou stopáž tento kus animace a pár dialogů dokázalo mnoho tvůrců kreativně využít všemi možnými způsoby a scéna se stala materiálem pro řadu fanouškovských editů, kompilací, remixů či animací. Již tehdy se objevilo i několik pokusů o herní zpracování tohoto memu, přičemž některé takové počiny lze najít například na platformě itch.io, kde se objevily v podobě vizuální novely nebo RPG a došlo i na modifikaci pro Hotline Miami 2. Také mezi YouTube videi se objevovala herní tématika, jeden z oblíbených příspěvků se stylizoval třeba do GTA San Andreas, vytvořeny však byly i verze po vzoru Telltale’s The Walking Dead, Metal Gear Solid, Bloodborne, Ace Attorney, Fallout nebo Mega Man. Jedno z videí pak napodobovalo právě klasiky od LucasArts, přičemž něco takového si lze nyní skutečně zahrát.

Řeč je o krátké hře Steamed Hams: The Graphic Adventure, která pochopitelně též vychází z oné pasáže. Z originální scény však využívá pouze audio a „příběh“, přičemž grafická stránka je v tomto případě vytvořena přímo pro hru. Vyvinuta byla v Adventure Game Studio a stojí za ní tvůrce s přezdívkou NeoDement, jenž ji současně uvolnil volně ke hraní či stažení na platformě Game Jolt. Ačkoli se jedná jen o drobnou hříčku, hodí se vyzdvihnout celkovou propracovanost z hlediska ovládání či animací, i když samotné postavy byly převzaty ze hry The Simpsons Arcade Game a následně upraveny. Interakce jsou nicméně vhodně doplněny o další repliky a doprovodné komentáře, které pochází i z jiných epizod seriálu a ze hry The Simpsons Hit & Run, takže za celým dílem stojí poměrně dost práce.

Hry si navíc povšiml i jeden z někdejších tvůrců podílejících se na Simpsonových, producent a scenárista Bill Oakley, který právě tuto pasáž před více než 26 lety napsal. Už v době, kdy se Steamed Hams stalo internetovým vtípkem, se zájmem sledoval fanouškovské výtvory a sám se pochlubil i původním scénářem k této scéně, jež nakonec není příliš vzdálena výsledné podobě. I když se tentokrát Oakley nevyjádřil zrovna obsáhle, je pěkné vidět, že hra doputovala až k němu. Sám autor NeoDement je pak překvapen zájmem a ohlasy, které hra sklidila. I proto se podělil o něco málo ze zákulisí tvorby a pohled na raný prototyp, v němž například vyloženě využíval assety z Maniac Mansion. Jak vidno, samotná epizoda, z níž Steamed Hams pochází, nepatří mezi nejoblíbenější díly jen tak náhodou a i po čtvrtstoletí nejen baví, ale navíc inspiruje k podobným počinům.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru